Skip links

Projekt i planowanie swojego wymarzonego ogrodu – pomysły i inspiracje na ogród dla domu modułowego

Posiadając kawałek niezagospodarowanej przestrzeni wokół swojego domu modułowego lub przy własnym mieszkaniu możesz za niewielkie pieniądze przeprowadzić jego szybką i efektowną transformację. Relaks i odpoczynek w przyjemnym otoczeniu roślin i dodatków to marzenie, które przy niewielkim nakładzie pracy może w kilka dni stać się faktem.

Na wstępie warto wspomnieć, że aranżacja wymarzonego ogrodu nie musi wiązać się z dużymi wydatkami. Roślinność, oświetlenie solarne, zestaw wypoczynkowy czy podstawowa pergola ogrodowa to w dzisiejszych czasach stosunkowo niewielki koszt, który zostanie doceniony na kilka ładnych sezonów wypoczynku i relaksu.

Przekonaj się do zmian i już teraz sprawdź, od czego zacząć aranżację swoich zielonych czterech kątów.

Określ styl swojego ogrodu

Pierwszym etapem metamorfozy ogrodu powinien być sam pomysł jego aranżacji. Tutaj przydatne będą przeróżne inspiracje. Współcześnie w sieci znajdziesz wiele profilów od ekspertów branży ogrodnictwa, gdzie prezentowane są pomysły i wizualizacje ciekawych rozwiązań na stworzenie wymarzonego ogrodu.

Pomysł i wstępny zarys planowanych zmian pozwoli Ci oszacować względy koszt oraz będzie dobrą bazą i punktem wyjścia w planowanych pracach. Mając przed oczami efekt, który chcesz osiągnąć, o wiele łatwiej będzie wystartować. Motywacja również będzie o wiele większa!

Kwiaty i roślinność

Wstępne zagospodarowanie terenu, a więc zakup i sadzenie kwiatów, krzewów i drzew to dobry początek prac. Wybrane przez Ciebie rośliny warto posadzić w miejscu ich przeznaczenia już na samym początku robót. Jeśli okaże się, że jest ich zbyt mało, zawsze można dokupić ulubione gatunki i uzupełnić puste powierzchnie w ostatnim etapie aranżacji.

W ogrodach przy domu letniskowym i całorocznym doskonale spiszą się takie rośliny jak: Jukka, Kalanchoe, Aloes, Dracena czy Zielistka. Wszystkie wcześniej wspomniane nie wymagają skomplikowanej pielęgnacji i z pewnością przeżyją Twój dłuższy wyjazd na wakacje.

Dodatki do ogrodu

Kategoria produktów w kwestii dodatków do ogrodu jest praktycznie nieskończona. Dodatki mogą być drugim etapem prac, który po wysadzeniu ogrodu i wstępnej pielęgnacji będzie ostatecznym jego wykończeniem.

Kwestia dodatków możliwych do zainstalowania w swoim ogrodzie jest bardzo obszerna. Dodatki ogrodowe można podzielić na kilka podstawowych kategorii:

  • Meble ogrodowe – akcesoria niezbędne do wypoczynku, w tym leżaki, stoliki, materace i huśtawki oraz niezbędne meble, jak stoły, szafy, a nawet składziki na narzędzia.
  • Dodatki – typowe dodatki ogrodowe, w tym pergole, markizy, zasłony, nakrycia, a nawet grille, atrapy studni i wędzarnie. Tutaj wybór jest praktycznie nieograniczony i zależy od budżetu klientów.
  • Lampy – przeróżne oświetlenie ogrodowe, w tym solarne i na 230V. Dużym zainteresowaniem ze względu na niską cenę w ostatnim czasie cieszą się rozwiązania solarne.

Infrastruktura – tutaj mowa o przeróżnych powierzchniach – płytkach, krawężnikach, kamieniach i kompozycjach z nich tworzonych, na przykład skalniaki, stawy i fontanny.

Wnioski

Własny ogród w zasięgu ręki to ratunek w nudne i wolne od pracy dni. Relaks i chwila wytchnienia, jaką daje tego typu powierzchnia, jest dla wielu osób warta każdych pieniędzy. Posiadając swój ogród, warto o niego zadbać. Jego pielęgnacja może stać się Twoim hobby. Sprawdź osobiście, czy taki sposób spędzania czasu przypadnie Ci do gustu!

Źródło zdjęcia: pixabay.com