Skip links

Dlaczego dom z prefabrykatów to dobry pomysł?

Rodziny coraz częściej wybierają domy modułowe. Nie bez powodu! Projekty budynków z prefabrykatów są przystępne cenowo. Realizacja zajmuje od 30 do 50% mniej czasu niż w przypadku tradycyjnych konstrukcji. Są one bardziej przyjazne dla środowiska. Stanowią ciekawą propozycję dla osób mieszkających w odległych lokalizacjach.

Jak powstają domy modułowe?

Domy modułowe i prefabrykowane są alternatywą dla tradycyjnego budownictwa murowanego. Charakteryzują się znacznie krótszym czasem budowy i, co do zasady, niższym kosztem całkowitym. W niektórych przypadkach może się okazać, że jest to opcja bardziej zrównoważona i ekologiczna.

Domy modułowe są wstępnie budowane w fabryce, a następnie umieszczane na fundamencie. Dzięki temu nie ma opóźnień spowodowanych złą pogodą i innymi nieprzewidzianymi zdarzeniami.

Materiały użyte do budowy są trwałe i mogą służyć przez cały okres eksploatacji. Początkowa konstrukcja składa się z kilku modułów, które można łączyć ze sobą w różnych stylach i konfiguracjach. Na ogół domy modułowe wymagają minimalnego montażu. Można je podłączyć do mediów i wyposażyć w podłogi, klimatyzację oraz systemy oświetleniowe.

W zależności od projektu i producenta, nowy dom może być gotowy w ciągu zaledwie kilku tygodni. Im bardziej skomplikowany projekt, tym więcej czasu potrzeba na jego realizację.

Szybkość

Budownictwo modułowe może skrócić czas stawiania nowego domu nawet o 50%. Proces odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych, więc nie ma opóźnień spowodowanych deszczem lub śniegiem. W przypadku małego domku, budowa może trwać krócej niż miesiąc.

Środowisko

Budownictwo modułowe wytwarza znacznie mniej odpadów niż tradycyjne metody. Producenci często poddają resztki materiałów recyklingowi lub ponownie je wykorzystują.

Wiele domów modułowych jest energooszczędnych. Może to dodatkowo przyczynić się do starań o ochronę środowiska. Rachunki za media również będą niższe.

Koszty

Projekty modułowe są znacznie tańsze w realizacji niż domy konwencjonalne. Ten model biznesowy ogranicza potrzebę zatrudniania podwykonawców. Budowa trwa szybciej, co obniża ceny domów modułowych i koszty zarządzania wykonaniem.

Większość producentów stosuje standaryzowane i zautomatyzowane procesy. Już sam ten czynnik wpływa na obniżenie kosztów. Ponadto montaż modułów wymaga mniej wykwalifikowanej siły roboczej.

Projekt

Większość firm budowlanych zatrudnia inżynierów i architektów, którzy przy użyciu oprogramowania tworzą projekt odpowiadający potrzebom zamawiającego. Domy modułowe są bardziej elastyczne w zakresie projektowania niż domy tradycyjne.

Producenci budują domy modułowe o różnym stylu i wielkości. W przypadku domu letniskowego wykonawca może zastosować, na przykład naturalny siding z bali, który nada mu rustykalny charakter. Dostępne są także modele z parterem i drugim piętrem.

W przeciwieństwie do domów tradycyjnych, dom modułowy można łatwo i szybko powiększyć dodając do niego nowy moduł. Nie ma konieczności wprowadzania większych zmian w konstrukcji budynku. Jest to zaleta w porównaniu z konstrukcjami konwencjonalnymi.

Trwałość

Konstrukcje domów modułowych spełniają najwyższe normy jakości i bezpieczeństwa określone przez organy regulacyjne. Są odporne na wilgoć, zimno i silne wiatry.

Moduły są zaprojektowane tak, aby wytrzymały każdy transport. Z tego względu są trwalsze niż tradycyjne materiały budowlane.

Pexels Vecislavas Popa 1571453

Lokalizacja

Budownictwo modułowe jest popularnym wyborem wśród osób mieszkających w odległych miejscach. Może być także dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć domek letniskowy na łonie natury.

Inwestycja

Domy modułowe mogą być tak samo piękne i trwałe jak domy tradycyjne. Ponadto oferują większą elastyczność w zakresie projektowania. Konstrukcje te są kontrolowane na każdym etapie procesu budowy, co zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo.

Domy modułowe zazwyczaj nie zaskakują ceną. Po określeniu takich aspektów, jak projekt, plan piętra, materiały i wykończenie, budżet jest ustalony i nie ulega większym zmianom. Domy prefabrykowane to mądra inwestycja, pozwalająca na oszczędność i dbanie o środowisko.