Skip links

Gotowe domy pasywne

Budowa domu pasywnego to w ostatnich latach modny trend. Nic dziwnego. Coraz częściej mówi się o jego proekologicznym charakterze, ale jeszcze częściej o niskim zapotrzebowaniu na energię. Oczywiście – odpowiadając z góry na najczęściej zadawane pytanie – jest to inwestycja długoterminowa – więcej zapłacimy od razu, ale z czasem wyjdziemy “na swoje”. Bardziej jednak niż o oszczędności, idzie o niezależność, zdrowy klimat we wnętrzu i czyste powietrze oraz satysfakcję życia w zgodzie z naturą. Budowa budynku oszczędzającego energię jest jednak bardzo trudna. Musi spełniać surowe normy techniczne, a każdy błąd na budowie, może zniweczyć cały trud. Tak jest, ale nie wtedy, gdy budujemy dom z prefabrykatów, bo domy z podzespołów to budynki wznoszone z gotowych szczelnych i bardzo dobrze ocieplonych elementów w idealnych warunkach w fabryce, z zachowaniem wszystkich norm i użyciem certyfikowanych materiałów. Dla domów prefabrykowanych bycie pasywnym, czy energooszczędnym to nie wyzwanie, ale coś naturalnego i wynikającego ze specyfiki ich konstrukcji.

Dom prefabrykowany pasywny a dom prefabrykowany energooszczędny

 Pojęcia dom “pasywny” i “energooszczędny” są jednocześnie bliskie sobie i bardzo od siebie odległe. W obu przypadkach budujemy szczelny budynek, w którym do ogrzewania staramy się zużyć jak najmniej energii i nie pozwolić uciec jej przez ściany, okna, czy wentylację. Różnica polega na tym, że domy energooszczędne zużywają nie więcej niż 40 kWh/(m2·rok), a pasywne jedynie 15 kWh/(m2·rok), zaś 120 kWh/(m2·rok) na podgrzewanie wody. Oba rodzaje budynków są dostępne na rynku budowlanym i wiele firm specjalizuje się w tego typu konstrukcjach. Co więc je wyróżnia? Co sprawia, że ten sam dom, budowany metodą szkieletową z podobnym ociepleniem może być pasywny, bądź nie? Niestandardowe rozwiązania, a czasem także pewne ograniczenia, z którymi musi pogodzić się inwestor. Pocieszające jest to, że z większością tych problemów pomoże nam się uporać doradca, któremu zależy – równie mocno jak nam – na tym, byśmy zdecydowali się na dom z katalogu.

Projekt domu pasywnego

W przypadku domów pasywnych prefabrykowanych projekt to nie problem, gdyż firmy, pragnąc pozyskać klientów, współpracują z pracowniami architektonicznymi i mają gotowe katalogi domów pasywnych, z których możemy wybrać najkorzystniejszy dla nas, lub modyfikować je w porozumieniu z architektem. Tak jest np. w przypadku firmy Futuradom, która na stronie internetowej przedstawia projekty domów, które zaadaptowała do technologii szkieletowej, albo pracowni IBudHaus, która prezentuje katalog domów z podziałem na budynki prefabrykowane piętrowe i parterowe, z garażem, lub bez o różnej powierzchni użytkowej, a także na wąską działkę. Dom pasywny to nie znaczy dom mały. Firma Abakon prowadzi z powodzeniem sprzedaż willi i rezydencji. Jednak pewne jest to, że budynek musi mieć zwartą konstrukcję, a względy techniczne przeważają nad estetycznymi. Dlatego – jeśli prostota elewacji, brak wykuszy, lukarn, tarasów i okien z różnych stron świata, ograniczenia w rozmieszczeniu pomieszczeń wewnątrz budynku stanowią problem, może się okazać, że dom pasywny nie jest dla nas i lepiej skoncentrować się na projektach domów energooszczędnych, także niosących korzyści z oszczędności energii, ale nie wymagających tak wielu wyrzeczeń.

Electrical Drawings And Diagrams For Project And House Under Construction, Building Home Concept

Odpowiedni wybór miejsca na działce

Nie każda posesja nadaje się do wybudowania takiego domu ze względu na specyficzne okoliczności: gęste  rozmieszczenie drzew zasłaniających elewację, działka ze spadkiem w kierunku północnym wymuszająca małą elewację od strony południowej, a dużą od północnej, wysokie budynki w sąsiedztwie zasłaniające część budynku, albo niesprzyjające warunki zabudowy. Dlatego decyzję o tym, jaki chcemy mieć dom warto podjąć z wyprzedzeniem, jeszcze przed zakupem działki.

Wysokie parametry techniczne ocieplenia ścian i dachu

Ściany prefabrykowane są jednymi z najcieplejszych na rynku, gdyż właściwie składają się w przeważającej części z ocieplenia, które dodatkowo akumuluje ciepło. Dzięki zastosowaniu ścian szkieletowych uzyskujemy więc dom cieplejszy, o węższych ścianach i mniejszym zagospodarowaniu przez nie cennej powierzchni użytkowej, a jednak bardzo ciepły (przenikanie ciepła nie większe niż 0,04 W/(m·K)). Jedynymi wrażliwymi elementami są miejsca połączeń przegród oraz miejsca, gdzie do budynku podłącza się instalację z zewnątrz. To potencjalne źródła strat ciepła, więc należy je odpowiednio ocieplić i zaizolować.

Dostosowane do norm wybór i rozmieszczenie okien

Żelazną zasadą prefabrykowanych domów pasywnych jest unikanie jakichkolwiek otworów okiennych po północnej stronie elewacji, za to w obrębie elewacji południowej powinno być ich jak najwięcej. Zaleca się nawet całkowite jej przeszklenie. Warto jednak od razu wyposażyć je w rolety przeciwsłoneczne, gdyż latem z pewnością doprowadzą do znacznego podniesienia temperatury w domu. Równie ważne, jak rozmieszczenie wobec stron świata, jest odpowiednie usytuowanie budynku na działce, by w pełni to światło wykorzystać. Okna to przegrody, przez które potencjalnie może uciekać wiele ciepła, więc zdecydowanie musimy wybrać najcieplejsze na rynku, a więc takie których współczynnik przenikania ciepła Uw nie będzie wyższy niż 0,8 W/(m2.K). Najczęściej są to okna z trzyszybowym pakietem i ciepłymi profilami.

Caucasian Windows Technician

Wentylacja mechaniczna, odzyskiwanie energii

Nie otworzymy beztrosko okna w domu pasywnym, bo tym jednym gestem zniwelujemy cały wysiłek, jaki został włożony rekuperację, czyli odzyskiwanie ciepła. Ogrzane powietrze, które wentylacja mechaniczna wyprowadza z domu ogrzewa chłodne i świeże powietrze z zewnątrz. Właściwie więc nie ma potrzeby wentylować pomieszczeń, gdyż ten proces odbywa się nieustannie, bez potrzeby naszej ingerencji.

Zielone źródła ciepła

Energię – minimalną – w domu pasywnym czerpiemy z odnawialnych źródeł energii. Najczęściej są to kolektory słoneczne, ale – przynajmniej w teorii – tym różni się dom pasywny od energooszczędnego, że nie ma kotła kondensacyjnego, czy pompy ciepła, jako centralnego źródła ciepła, lecz dodatkowe ciepło, konieczne do ogrzania pomieszczenia zimą, uzyskuje się z centralnej nagrzewnicy powietrza zasilanej dodatkowo przez zielone źródło. Jednocześnie służy ona podgrzewaniu wody. W rzeczywistości firmy oferujące gotowe domy pasywne dostosują się do indywidualnych życzeń klienta, który – jeśli przewidzi go na etapie projektu – może wybudować nawet kominek, oczywiście pod warunkiem, że nie będzie to model tradycyjny, ale zamknięty (bez obiegu powietrza) i dedykowany domom pasywnym.

Solar Cell

Gotowe domy pasywne – droższe od tradycyjnych, czy nie?

Nie powinno być dla nikogo niespodzianką, że dom pasywny jest droższy od tradycyjnego – maksymalnie ok. 30%. Różnica ta nie wynika jednak ze zwiększonych nakładów na robociznę, materiały budowlane, czy projekt. Te bowiem są standardową usługą firm zajmujących się budową domów prefabrykowanych i cały proces doradztwa, zmian w projekcie, ocieplenia, wykończenia wnętrz i składania domu w całość na naszej posesji jest tak samo płatny. Różnice w cenie wynikają z wciąż drogich, w porównaniu do najtańszych dostępnych źródeł ciepła, urządzeń grzewczych, wentylacyjnych i rekuperacyjnych. By dom był pasywny, musi spełnić dwa podstawowe wymogi – absolutna szczelność i najlepsza izolacja, oraz zielone wydajne źródło ciepła. Tę pierwszą zapewnia technologia prefabrykatów, a za tę drugą musimy zapłacić nieco więcej. Pocieszenie? W ciągu kilku najbliższych lat, różnica ta zwróci się nam w mniejszych rachunkach za ogrzewanie, a bezobsługowy dom będziemy mieli już zawsze.