Skip links

Ile kosztuje dom z prefabrykatów?

Ilu inwestorów, tyle wycen budowlanych. Podług swych gustów zmieniamy projekty, materiały i kolorystykę. Koszt każdego domu, a szczególnie prefabrykowanego,  jest więc rzeczą ściśle indywidualną.  Nauczyliśmy się co nieco z licznych doświadczeń innych budujących, ile kosztuje – w przybliżeniu – budowa domu stawianego metodą tradycyjną. Natomiast o domach prefabrykowanych (szkieletowych i keramzytobetonowych) nie wiemy zgoła nic, poza tym, że obiecuje się nam, że powstaną szybko, bezproblematycznie i całkiem niedrogo. Jak obliczyć cenę, którą przyjdzie nam zapłacić za dom z paczki?

Co wpływa na cenę domu prefabrykowanego?

Przyszły właściciel tego typu nieruchomości musi koniecznie podjąć kilka decyzji projektowych, a one bezpośrednio wpływają na ostateczny koszt postawienia domu. Pierwszą kluczową decyzją jest wybór projektu z katalogu. Jeśli gotowy dom się nam spodoba i wprowadzimy do konstrukcji niewiele zmian (np. jedynie zmiany kosmetyczne, lub inne ustawienie ścianek działowych), od razu usłyszymy w odpowiedzi, jaka jest cena za metr (lub za całość), bez konieczności oczekiwania na dodatkowe wyliczenia – zawsze na naszą niekorzyść, bo opłacalność budowy domu z segmentów opiera się na powtarzalności na taśmie produkcyjnej i najtańsze są te realizacje, które są w stałym katalogu firmy. Ceny standardowych budynków są niezmienne do tego stopnia, że możemy wybrać konkretny dom przeglądając stronę internetową, a cena za całość podana będzie od razu, np. w ofercie firmy Abakon, lub Domyzpaczki.pl.

Kolejna kwestia, to metraż domu. Oczywiste jest, że im większy budynek, tym droższy, ale zawsze jest taka granica, za którą cena za 1m2 maleje w związku z większą powierzchnią – wykonawca będzie chciał zatrzymać inwestora, który pozostawi w jego kasie więcej pieniędzy. Planując większy dom mamy więc asa w rękawie i warto posłużyć się nim podczas negocjacji. Natomiast jeśli usilnie szukamy oszczędności, będziemy zainteresowani małym domkiem z niewielkim metrażem, w stanie surowym zamkniętym, byśmy – z czasem – mogli samodzielnie uporać się z jego wykończeniem.

 Stopień wykończenia budynku to kolejny punkt z listy decyzji do podjęcia. Wolę zapłacić więcej, poczekać miesiąc dłużej i odebrać dom gotowy do wprowadzenia się – stan pod klucz – a może ustalę w wykonawcą, co wchodzi w skład stanu deweloperskiego i o szczegóły zadbam sam, unikając w ten sposób większej płatności od razu? Nie każda oferta najniższa jest najlepsza, gdyż różnica między stanem deweloperskim, a gotowym domem przeliczona na gotówkę, którą potem włożymy w wykończenie, może być przepastna.  Jeśli więc czytamy, że producent oferuje domy w standardzie pod klucz za cenę 2000 zł/m2, a 1100 zł/m2 przy stanie surowym zamkniętym rozważmy, czy różnica 900 zł/m2 jest – w naszym przypadku – tego warta.

Co Wplywa Na Cene Domu Prefabrykowanego

Mój dom z prefabrykatów – cena 2020r.

Średnia cena za dom z modułów budowlanych to 2000 zł w przypadku konstrukcji szkieletowych i 2500 zł za ściany z keramzytobetonu. Standard wykończenia domu, odległość placu budowy od fabryki, zmiany w projekcie – wszystkie te elementy mogą wpłynąć na zmniejszenie lub wzrost ceny, ale nie mówią nam nic konkretnego. Dodatkowo koniecznie musimy wziąć pod uwagę dynamiczne ostatnimi laty zmiany na rynku nieruchomości. Ceny, o których myślimy mogą już nie być aktualne i w naszym rejonie mogą się obniżyć – ze względu na dużą ilość firm oferujących tego typu rozwiązania budowlane, albo znacznie zwiększyć, z powodu braku pracowników w segmencie budowlanym i ogólnego wzrostu cen.

Dlatego zawsze warto użyć narzędzia zwanego konfiguratorem domów, np. tego firmy Danwood, w którym krok po kroku podejmiemy decyzję o wyborze bryły budynku, szczegółach elewacji i wnętrz, a następnie otrzymamy gotowy projekt i ostateczną cenę. Da to nam natychmiastową jasność naszej sytuacji finansowej.

Oczywiste jest to, że nie dla wszystkich takie rozwiązanie będzie wygodne. Mamy prawo mieć wątpliwości i marzenia wykraczające poza standardowe projekty. W takich sytuacjach należy skorzystać z formularza, np. tu na stronie firmy Domikon, w którym po określeniu podstawowych informacji uzyskamy odpowiedź konsultanta na temat bezpłatnej wyceny. Wszystkie firmy zajmujące się budową domów prefabrykowanych oferują tę usługę za darmo, gdyż tylko po ustaleniu wyceny możliwe jest podpisanie ostatecznej umowy z kosztorysem, a od płatności z góry (przynajmniej częściowej) rozpoczyna się produkcja elementów konstrukcyjnych domu w fabryce.

Jeśli pociąga nas bezproblemowa budowa domu szkieletowego, ale planujemy inwestycję w oparciu o kredyt, również jest to możliwe. Znajdziemy wiele ofert, w których wykonawca podejmuje współpracę z domem kredytowym, albo bankiem, lub oferuje domy prefabrykowane na raty. To ważna zmiana, gdyż jeszcze do niedawna niemożność rozbicia płatności stanowiła o przewadze tradycyjnego budownictwa nad modułowym.

Który producent domów prefabrykowanych jest najlepszy? Za co warto dopłacić?

 Jest kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę, by oszczędzić sobie w przyszłości dodatkowych nerwów. Czasem lepiej jest wybrać ofertę nieco droższą, ale dającą pewność, że dom będzie wykonany bezproblemowo i fachowo. O dobrym fachowcu nie świadczy profesjonalna strona internetowa, ale to, jak nas traktuje. Dlatego poszukajmy takiego, który oferuje:

  1. Szczegółowe i przejrzyste ustalenia z góry dotyczące: terminu wykonania, robót, materiałów, reklamacji i kosztów;
  2. Kompleksową usługę od fundamentów po dach wykonywaną przez jedną ekipę budowlaną wraz z nadzorem kierownika budowy;
  3. Bliskość producenta – nie dopłacamy za lokale mieszkalne (około miesiąca) dla robotników oraz za przewóz elementów na naszą budowę z odległej fabryki;
  4. Współczynnik przenikania ciepła właściwy domom pasywnym (nieprzekraczający U = 0,12 W/(m2.K)), lub energooszczędnym (nie większym niż U = 0,2 W/(m2.K)), który gwarantuje nam niższe rachunki za energię;
  5. Niestandardowe rozwiązania architektoniczne, które, choć mogą stanowić wyzwanie dla architekta, sprawią, że nasz dom będzie wyjątkowy (wysoki strop, przeszklenia, etc.);
  6. Dobrej jakości materiał z którego produkowane są ściany – choć keramzytobeton ma nieco gorsze wyniki w nie przenikaniu ciepła U = 0,38 W/(m2.K), zyskuje sobie zwolenników. Większość domów powstaje w technologii szkieletowej, stalowej, lub drewnianej – lekkiej i ciepłej. Keramzytobeton jest droższy, ale daje poczucie mieszkania w solidnym i cichym domu;
  7. Wieloletnie doświadczenie poparte dobrymi opiniami jego klientów.