Skip links

Małe domy z prefabrykatów

Jeśli poszukujemy metody na wybudowanie wolno stojącego domu dla naszej rodziny, szukamy zapewne kompromisu miedzy niezbędną dla nas ilością powierzchni użytkowej, a ceną, którą przyjdzie nam za niego zapłacić. Oczywiście wśród domów konstrukcyjnych króluje taka sama zasada, jak w innych technikach budowlanych – cena za m² małych domków jest wyższa od ceny za metr domów o większej powierzchni. Jeśli wybieramy mały dom z prefabrykatów realnie oszczędzimy, ale czasem po dołożeniu niewielkiej sumy, możemy mieć znacznie więcej powierzchni do dyspozycji. Ta zasada wynika, jak zapewne wszyscy przypuszczamy, z tego, że producentowi musi się ta budowa opłacać, ale także dlatego, że położenie instalacji, montaż grzejników, pieca, sanitariatów i AGD w domach “pod klucz” jest tak samo kosztowna w małych i przestronnych domach.

Przeszukując internet spotykamy się z różnymi ich cenami. Znajdziemy oferty zarówno dużo poniżej 400 tys. zł, jak również przekraczające koszt 500 tys. Dzieje się tak dlatego, że technologia ta rozwinęła się do tego stopnia, że dziś możemy postawić najbardziej wyszukane konstrukcje, z ogromnymi przeszkleniami, wysokimi pomieszczeniami, przestronnymi tarasami, ale takie budynki będą znacznie droższe. Tak samo, jak drogie byłyby te rozwiązania w budownictwie tradycyjnym. Dlatego liczący się z każdą złotówką powinni zastanowić się nad tym, z czego mogą zrezygnować.

Koszt domu prefabrykowanego z keramzytobetonu

Oczywiste jest dla wszystkich, że dom modułowy z keramzytu będzie droższy od drewnianego, bo też materiał użyty do zbudowania poszczególnych elementów jest znacznie trwalszy, ma świetne opinie dotyczące przenikalności ciepła ( U = 0,3 W/(m²*K)) i odporności na ściskanie. Budowa domu z keramzytu na polskim rynku to jeszcze nowość, a przewiezienie i zmontowanie budynku z prefabrykatów wymaga użycia ciężkiego sprzętu i jest bardziej skomplikowane, niż np. zestawienie domu z kontenerów.

Wszystko to razem daje wyższą cenę, ale jaką konkretnie? W internecie możemy znaleźć przypuszczalne kalkulacje podające cenę ok. 2000 zł za m² powierzchni użytkowej, przy założeniu, że buduje się standardowy dom o powierzchni użytkowej 100m² (w stanie surowym) i nawet 5000 tys. zł od dużych producentów oferujących domy gotowe do wprowadzenia się. Jednak w rzeczywistości nie istnieje jedna obowiązująca standardowa wycena za m², a na koszty wpływa:

  • wybór kompleksowej usługi “pod klucz” u jednego dostawcy – przeważnie jest to rozwiązanie droższe, ale oszczędza inwestorowi mnóstwa kłopotów;
  • zmiany w projekcie – zamówienia indywidualne to odejście od pewnego standardu domów prefabrykowanych, wymaga osobnego projektu, nowego szablonu, albo niestandardowych rozwiązań konstrukcyjnych;
  • miejsce posadowienia budynku – sposób dostawy, odległość, możliwości pracy ciężkiego sprzętu na placu budowy;
  • sposób wykończenia elewacji oraz wnętrz domu – wykończenie pod klucz to zawsze kwestia indywidualna, ale należy liczyć “z górką” plus 800 zł/m²;
  • zmiana w stolarce okiennej, np. zmiana powierzchni przeszklenia, albo materiału, z którego okna będą wykonane;
  • wymiary budynku i ilość kondygnacji – im większy, tym wyższy koszt całkowity, ale niższa cena za 1m²;
  • zmiany w instalacji wod-kan i elektryce oraz wybór niestandardowego źródła ogrzewania – jak wszystkie zmiany, te również będą nas kosztowały więcej w zależności od stopnia skomplikowania;
  • większe niż standardowe ocieplenie budynku;
  • sposób wykonania fundamentów (w zależności od warunków gruntowych).
Koszt Domu Prefabrykowanego Z Keramzytobetonu

Niewielki dom z keramzytu jako tani dom rodzinny

Koszt domu modułowego z keramzytu nie musi być wysoki, a może sprostać naszym wysokim oczekiwaniom. Jeśli wybierzemy firmę miejscową i mamy działkę, która nie będzie generowała problemów podczas montażu prefabrykatów, obniżymy koszty przewozu i montażu, a możemy zyskać rabat wynikający z kompleksowej usługi i do 25 lat gwarancji. Jeśli wybierzemy projekt standardowy, opierający się na kanonicznych rozwiązaniach, z pewnością zejdziemy z ceny, a będziemy cieszyć się solidnością wynikającą z użycia trwałych materiałów. Rozsądek podpowiada, by szukać oszczędności w wykończeniu wnętrz, lecz nie w jakości, np. solidnych i izolowanych od wód powierzchniowych fundamentów. Jak by jednak owych kosztów nie liczyć, dom modułowy z keramzytu daje nam znacznie krótszy okres oczekiwania na własny kąt.

Minusem jest to, że pieniądze musimy wyłożyć od razu, a nie rozkładać wydatki na kilka lat. Ile konkretnie? Trudno oszacować takie koszty obiektywnie, szczególnie że niewiele firm chwali się swoimi oczekiwaniami finansowymi, a wyceny są bardzo skomplikowane i zawierają bardzo dużo ekstra płatnych opcji. Rozwiązanie dla oszczędnych, to budowa domu z keramzytobetonu doprowadzona do stanu surowego. Koszty stanu zero, stolarki okiennej i konstrukcji dachu będą wówczas porównywalne do tych, które zapłacilibyśmy w innej technologii, ale wzniesienie ścian zewnętrznych i działowych będzie tańsze. W tej sytuacji, możemy budować dom ekonomiczniej i odłożyć jego wykończenie w czasie, a samo użycie prefabrykatów skróci budowę do kilku tygodni.

Cena budowy domu prefabrykowanego szkieletowego

Domy o konstrukcji szkieletowej (z ramy drewnianej, lub stalowej wypełnionej ociepleniem) są tańsze od domów z keramzytobetonu i od porównywalnych domów murowanych. To domy bardzo ciepłe i często energooszczędne, a nawet pasywne. Ze względu na lekkość konstrukcji, mogą być stawiane na mniejszych i tańszych fundamentach, a węższe (mimo że cieplejsze od murowanych) ściany pozwalają zyskać kilka dodatkowych metrów kwadratowych wewnątrz. Z tych względów mogą być zarówno dobrym pomysłem na tani domek letniskowy, jak również całoroczny rodzinny dom. Nie należy ich mylić ze składanymi na budowie domami z drewna (np. z bali), gdyż te mogą być znacznie droższe. Koszt domu w prostej konstrukcji o powierzchni do 100m² waha się w pobliżu 1,5 – 2 tys. zł/m², przy czym pamiętajmy, że zawsze dochodzą dodatkowe płatności, np. za zbudowanie fundamentu, albo montaż dodatkowego tarasu. Domy przestronniejsze będą miały niższą cenę za metr, ale dodatkowe koszty będą wyższe (np. droższy fundament pod większy dom) i klient liczący każdą złotówkę nie będzie czuł się pocieszony faktem, że płaci mniej za metr, skoro zabraknie mu funduszy na całość. Przeglądać oferty trzeba uważnie i zwracać szczególną uwagę na to, czy w skład podstawy wchodzą wszystkie niezbędne dla funkcjonowania domu elementy. Bez ozdobnych cokołów możemy żyć, ale instalacja wodno-kanalizacyjna, czy elektryczna są konieczne, a jeśli będą opcją dodatkową, zmuszą nas do ekstra płatności w wysokości ok. 10 tys. zł za każdą z nich.

Cena Budowy Domu Prefabrykowanego Szkieletowego

Konfigurator domów prefabrykowanych – sprawdź przypuszczalną cenę wymarzonego domu

W sytuacjach, gdy najzwyczajniej nie mamy pojęcia na co nas stać, warto skorzystać z konfiguratorów gotowych domów, które możemy spotkać w internecie. Dadzą nam one szacunkowe liczby, ile wyniesie nas wykończony dom, nawet jeśli planujemy budowę ekonomiczną. Dla tych, którzy nie zechcą chwycić młotka w dłoń, będą świetną okazją do sprawdzenia, na jaki gotowy dom ich stać. Nie wszyscy udostępniają tę opcję, ale zawsze możemy zamówić ukilku producentów darmową wycenę konkretnych interesujących nas projektów.