Skip links

Producent mini domów

Mini domy podbijają cały świat. Ich przewaga nad tradycyjnymi budynkami to rzecz jasna: szybkie i bezproblemowe postawienie na działce, nowoczesna stylistyka i maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dla wielu przekonywujący jest również (zminimalizowany do zgłoszenia planu budowy) brak formalności w urzędzie, gdyż te zawsze są irytujące i czasochłonne. Moda na domy modułowe zdaje się przeważać nawet nad prefabrykowanymi, gdyż zarówno ze strony klienta, jak i wykonawcy, generują dużo mniej sytuacji problematycznych: są łatwiejsze w budowie i dostawie, a dzięki stworzeniu modułów dachowych dwuspadowych, dla wielu rejonów Polski uniwersalne. W poszukiwaniu idealnego domku i idealnej umowy rodzą się w naszych głowach różne pytania, a wiedza z internetu nie zawsze nadąża za aktualnymi odpowiedziami.

Dla kogo gotowy mini domek to dobry wybór?

Dla każdej osoby, która posiada działkę letniskową z prawem do zabudowy, lub planuje jej kupno i chce bez osobistego zaangażowania wybudować niewielki domek, w którym od czasu do czasu będzie mile spędzać czas z rodziną. Powierzchnia do 35 m² (znajdziemy także oferty domków do 25m²)  jest wystarczająca, by zorganizować sobie przytulne lokum dla 4 osób, przy założeniu, że dwie nocują na kanapie w salonie. W takim domku znajdzie się również miejsce na łazienkę i naneks kuchenny.

To także dobra opcja dla młodych osób, które chcą uniezależnić się od rodziców, ale nie mają finansów na mieszkanie, lub większy dom wolnostojący. Mały nowoczesny domek to świetny pomysł dla młodej pary rozpoczynającej wspólne życie. Będzie z pewnością korzystną alternatywą dla kawalerek, albo wynajmowanych pokoi. A jeśli z czasem stanie się niepotrzebny? Możemy go z łatwością sprzedać, albo przewieźć w inne miejsce.

Dla Kogo Mini Domek Modulowy

Kiedy zacząć starać się o niezbędne dokumenty przed budową domu modułowego? Miało być bezproblemowo, więc chyba nie muszę nic robić?

Budowa domków modułowych projektowanych tak, by ich powierzchnia użytkowa nie przekraczała 35m² wynika bezpośrednio z przepisów prawa budowlanego i jak każdy budynek im podlega. Jeśli dom jest parterowy (z dopuszczalnym użytkowym poddaszem lub antresolą), wolnostojący i sumarycznie na działce znajduje się 1 taki budynek na 500m², wówczas formalności w urzędzie, które koniecznie muszą poprzedzać budowę, znacznie się skrócą.

Należy jedynie wypełnić wniosek  – warto o niego zapytać w starostwie, gdyż formularze z internetu mogą nie być kompatybilne, z tymi, które są obowiązujące w Państwa urzędzie. W tymże wniosku określamy nasze plany budowlane oraz planowany czas rozpoczęcia prac.

Dołączamy do niego oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (formularz B-3), zapytajmy o nie w naszym starostwie lub urzędzie – czyli w tym urzędzie, na terenie którego znajduje się działka, na której planujemy postawić dom.

Sprawdźmy, czy na danym terenie znajduje się miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie, planowanie budowy domku powinniśmy zacząć od wcześniejszego wystąpienia (również w miejscowym urzędzie) o warunki zabudowy dla danej działki. To w nich będą określone pewne warunki, pod którymi możemy postawić dom. Mogą one okazać się przykrą niespodzianką, np. wymuszając wylewanie droższych fundamentów, albo nakazując rezygnację z płaskiego dachu na rzecz dwuspadowego o określonym kącie nachylenia. Uwaga! By otrzymać warunki zabudowy działka musi spełniać odpowiednie wymogi i warto jeszcze przed jej zakupem sprawdzić, czy nie będzie problemu z ich uzyskaniem.

Mamy już oświadczenie, warunki zabudowy i wypełniony wniosek, ale urzędnik może wymagać od nas szkiców planowanego budynku. Nie muszą one być robione przez osobę z uprawnieniami, ale jeśli podjęliśmy współpracę z konkretną firmą, możemy oczekiwać, że w celu przyspieszenia procesu urzędniczego, dostarczy nam odpowiednich profesjonalnych rysunków naszego domu.

Kolejny etap polega na oczekiwaniu – maksymalnie 21 dni – na sprzeciw ze strony urzędu. Po tym czasie możemy zacząć pracę. Jaki z tego wniosek? Jeśli planujemy kupno domu, warto z wyprzedzeniem zacząć starać się o odpowiednią dokumentację, gdyż często okazuje się, że nie opóźnienia ze strony wykonawcy, ale brak kompletu dokumentów sprawiają, że nie można zacząć prac.

Niezbedne Dokumenty Przed Budowa Domu Modulowego

Jak przebiega proces budowy domu modułowego do 35m²?

Kolejność zadań w procesie budowy małych domków modułowych można zamknąć w kilku punktach, które najlepiej jest wykonywać w odpowiedniej kolejności – by uniknąć przykrych niespodzianek.

  1. Kupno odpowiedniej działki, a więc takiej, dla której istnieje plan zagospodarowania przestrzennego, albo bez problemu uzyskamy warunki zabudowy, która ma media, albo są planowane oraz – o czym warto pamiętać – istnieje możliwość wjechania ciężkiego sprzętu niezbędnego do dowozu modułów i ich montażu.
  2. Wybór wstępnego projektu i kalkulacja kosztów. Na tym etapie możemy poprosić wykonawcę o szkice domu dla urzędu.
  3. Ostateczny projekt, ustalenie wszystkich szczegółów. Zielone światło ze strony odpowiedniego urzędu i można podpisać umowę. Jeśli budujemy na kredyt, w tym momencie podpisujemy umowę kredytową.
  4. Budowa domu w fabryce oraz przygotowanie fundamentów na posesji, a następnie transport na działkę i montaż gotowego domu.

Co charakteryzuje dobrego producenta mini domków modułowych?

Warto szukać sprawdzonych producentów, którzy mają za sobą wiele zbudowanych domów (z dobrymi opiniami) i takich, którzy w prosty i przejrzysty sposób określają ceny za domy. Pamiętajmy o tym, że cena za sam dom modułowy to jedynie część kosztów. Zapytajmy więc, co wchodzi w skład usługi – budowa fundamentów, dowóz i montaż, czy tylko część z nich? Szukajmy wykonawców miejscowych, by nie dopłacać za dowóz z daleka, a także takich, którzy za porównywalną cenę dają nam lepsze ocieplenie ścian, wyższy standard wykończenia domu i cieplejsze okna.  Tanich ofert na domy modułowe jest niemało, ale mogą kryć się za nimi pułapki, albo oszczędności na materiałach, np. dach z OSB kryty papą…

Ile kosztuje mini domek modułowy?

Przeszukując oferty w internecie spotkamy się z niemałym rozstrzałem finansowym. Może się też zdarzyć, że oferty, które przeglądamy na stronach internetowych, nie są już aktualne, co wynika z nieustannego wzrostu cen na rynku, albo dotyczą domów w niższym standardzie wykończenia, niż prezentowane na zdjęciu. Warto też zwrócić uwagę na to, że nie zawsze wyższa oferta oznacza gorszą, bo firmy zaniżające ceny na początku, później doliczają koszty przewozu osób, przyłączy, montażu tarasu, etc. Ideą domków modułowych jest prostota, więc oczekujmy jej w realizacji tej inwestycji. Dążąc do uogólnień, należałoby powiedzieć, że można znaleźć na rynku domy w niższym standardzie, których ceny będą zaczynać się od ok. 1500 zł/m², ale – bądźmy szczerzy – nie są to domy z  folderów, które przeglądamy z zapartym tchem. Firmy oferujące wyższy standard wykończenia, domy spełniające normy energooszczędności i świadczące kompleksową usługę liczą sobie od 2500 zł/m² do 3500 zł/m².

Ile Kosztuje Mini Domek Modulowy

Dom modułowy sezonowy a całoroczny – który wybrać?

Domy modułowe są przeważnie bardzo ciepłe i energooszczędne i rzadko zdarzają się oferty domów w stanie surowym bez pełnego ocieplenia. Różnice są głównie natury prawnej. Warto wcześniej sprawdzić, jakie są miejscowe warunki zabudowy. Czy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszcza zabudowę letniskową? Jeśli nie, wówczas nie pozostawia nam wyboru i nawet jeśli dom będzie użytkowany jedynie sezonowo, musi spełniać normy budynku całorocznego, a te szczegółowo określa Ustawa o Prawie Budowlanym. Jeśli nie planowaliśmy w naszym domu inwestycji w instalacje, będziemy musieli je podjąć.