Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?
Właściwie dobrany napęd to serce bramy. Sprawia, że zaczyna ona „żyć” razem z domownikami – ułatwia codzienność, oszczędza czas i zapewnia maksimum komfortu. Tylko jak kupić dobrze, korzystnie – na co zwrócić uwagę? Bierzemy na warsztat bramę przesuwną – najchętniej wybierane dziś rozwiązanie. Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać? Przeczytaj!
Napęd do bramy przesuwnej – w zestawie czy oddzielnie?
Jeśli dopiero planujesz wykonać wjazd na posesję albo kompletujesz ogrodzenie, nie masz jeszcze bramy, zdecyduj się od razu na bramę automatyczną, a więc z napędem w zestawie. Dzięki temu oszczędzisz po pierwsze pieniądze, bo wydasz mniej niż za zakup obu elementów oddzielnie, a po drugie – czas i nerwy. Zyskasz od razu pewność, że napęd będzie kompatybilny z bramą, a montaż przebiegnie gładko i bez problemów czy konieczności przeróbek. Napęd do bramy przesuwnej potrzebuje do działania listwy zębatej, która zazwyczaj znajduje się w zestawie – musi ona natomiast pasować do modelu bramy (względem rozmieszczenia otworów montażowych, długości itp.).
Masz już bramę? Nic straconego: dobry napęd nie kosztuje dziś fortuny (za porządny zapłacisz około 1000-2000 złotych), ale musisz go prawidłowo dobrać. Niestety nie są to urządzenia uniwersalne i należy je ściśle dopasować do parametrów bramy. Kolejna sprawa to możliwości i funkcje automatyki: w rozwiązaniach można wręcz przebierać, by dopasować sprzęt pod kątem swoich potrzeb i preferencji.
Jaki napęd do bramy przesuwnej wybrać?
Pierwsza rzecz to przeznaczenie napędu – banał, ale w zakupowym szale łatwo stracić czujność. Upewnij się, że celujesz w napędy do bramy przesuwnej, a nie skrzydłowej czy garażowej. Taki zestaw składa się z silnika z wbudowaną centralą sterującą i motoreduktorem, listwy zębatej i pilota, czasem zawiera od razu fotokomórki czy lampę ostrzegawczą. Dalej zwróć uwagę na specyfikację urządzenia, a konkretniej na parametry bramy, z którą może współpracować.
Napęd dopasowany do wagi i wymiarów bramy
Sprawdź maksymalny ciężar bramy albo widełki wagowe, które dla danego modelu wyznaczył jego producent. Często zamiast lub obok kryterium wagi jest jeszcze podana maksymalna długość konstrukcji. Jeśli Twoja brama mieści się w tych podanych ramach, napęd będzie miał odpowiednią moc, by nią poruszać. To pierwsza i najważniejsza kwestia podczas zakupu sprzętu, bo determinuje, czy automat w ogóle w bramie zadziała.
Zaleca się zadbać o pewien zapas mocy napędu, rzędu 20% – a więc jeśli waga bramy dochodzi do podanej maksymalnej, warto rozważyć zakup automatu dla tej odrobinę cięższej. Urządzenie nie powinno pracować przy maksymalnym obciążeniu, bo obniży się jego żywotność. Z drugiej strony duży zapas też nie jest korzystny: sprzęt nie może wykorzystać swojego potencjału, a zużywa więcej energii.
Automatyka do bram a warunki montażowe
Przed montażem automatyki upewnij się, że na posesji zostały spełnione wszelkie warunki montażowe, jakich wymaga producent sprzętu, a zwłaszcza jeśli chodzi o instalację elektryczną – określone napięcie, liczbę, typ i długość kabli, dodatkowe elementy jak pętle indukcyjne lub skrętki komputerowe, jeśli ich wymaga do działania dane urządzenie. Wszystkie prace instalacyjne powinna wykonać osoba z uprawnieniami elektrycznymi – przewody najlepiej doprowadzić do wjazdu możliwie jak najwcześniej, nawet jeszcze na etapie prac budowlanych.
Kolejną ważną sprawą jest dobry stan techniczny bramy – kondycja wózków i rolek jezdnych, właściwe jej wypoziomowanie i wyregulowanie. Jeśli jakieś części są wyrobione, uszkodzone, należy je wymienić na nowe.
Podstawowe parametry napędu do bramy
Pierwszym podstawowym parametrem napędu do bramy jest jego moc – tę już wyżej omówiliśmy, jej dobór wynika z wagi czy długości konstrukcji. Drugim jest natomiast intensywność pracy, liczba dostępnych w ciągu godziny cykli otwierania i zamykania. W bramie przydomowej wystarczy 30%, a wówczas napęd może pracować w ciągu godziny 18 minut z przerwami, czyli wykonać około 10 cykli. Bramy do firmy czy zakładu, które pracują intensywniej, wyposaża się w automatykę o cyklu pracy minimum 50%.
Kolejną praktyczną kwestią jest szybkość pracy napędu i standardowo wynosi 12-18 cm/s, czyli brama o długości 4 metrów otworzy się w 20-30 sekund, co na posesji prywatnej jest wartością optymalną. Są dostępne na rynku urządzenia działające szybciej czy z funkcją „turbo”, natomiast coś za coś: zwykle zużywają więcej prądu i więcej kosztują. W niektórych napędach szybkość pracy da się wyregulować i precyzyjnie dopasować do swoich potrzeb.
Na jakie funkcje napędu zwrócić uwagę?
- Łagodny i regulowany bieg bramy. Napęd powinien zwalniać bieg bramy, gdy zbliża się ona do krańcowego położenia. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Brama też ciszej pracuje – łagodnie dojeżdża, a nie trzaska z impetem. Przy czym ta funkcja nie spowalnia zanadto pracy napędu.
- Automatyczna blokada bramy. W najkorzystniejszym wariancie automat zamyka i samoczynnie rygluje bramę tuż po przejechaniu linii fotokomórek – spokojnie parkujesz w garażu i nie musisz pamiętać o wciśnięciu przycisku na pilocie, po prostu wchodzisz do domu, a brama jest zabezpieczona.
- Praca w trudnych warunkach. Sprawdź też zakres temperatur, w których dany napęd może płynnie, bezawaryjnie pracować – różni się w zależności od modelu i producenta sprzętu. Upewnij się, że nawet przy siarczystym mrozie, a taki wciąż czasem zimą się zdarza, otworzysz i zamkniesz bramę.
- Tryb furtki, czyli częściowego otwarcia. Ta przydatna funkcja pozwoli Ci też lekko uchylić bramę, aby można było przez nią wejść. Wówczas nie musisz się decydować na tradycyjną furtkę. Sprawdza się też wtedy, gdy zapomnisz do furtki klucza czy nikogo nie ma w domu. Jednocześnie napęd się nie obciąża.
- Awaryjne otwieranie bramy. Bramę mimo zainstalowanego napędu musi dać się otworzyć ręcznie, ale warto też zdecydować się na takie rozwiązanie jak dodatkowy akumulator, który zasili automatykę podczas przerwy w dostawie prądu. Do bramy i napędu dobrze też kupić przełącznik kluczykowy.
Czym zaskoczą Cię nowoczesne napędy do bram?
Napęd do bramy przesuwnej może być dość prostym urządzeniem – z podstawowymi funkcjami i na pilota, ale też zaawansowanym, „inteligentnym” mechanizmem, który zrewolucjonizuje Twoje życie. Wiele modeli automatyki łączy się dziś z systemem smart home i współpracuje z aplikacją. Obsługujesz bramę zdalnie, czyli wpuszczasz kuriera, żeby zostawił Ci paczkę na werandzie, albo gości, gdy stoisz w korkach. Będąc na wakacjach, możesz otworzyć sąsiadowi, który podleje kwiatki albo nakarmi kota. Naturalnie jednym urządzeniem sterujesz nie tylko bramą, ale i furtką, roletami, ogrzewaniem czy oświetleniem. A mało tego, niektóre napędy do bram uruchomisz nawet długimi światłami lub brama otworzy się sama, gdy się do niej zbliżysz.
Wiesz już, jak wybrać odpowiedni napęd do bramy przesuwnej – co sprawdzić i jakie da Ci możliwości. Pozostaje zakup i montaż – i radość z codziennych powrotów, gdy nie musisz wysiadać z auta, moknąć i marznąć, przerywać audycji czy rozmowy. Mała rzecz, a ile w życiu zmienia!