Skip links

Jak urządzić kuchnię w stylu minimalistycznym?

Coraz więcej osób stawia na kuchnie w stylu minimalistycznym. Nic dziwnego. To ponadczasowe rozwiązanie, które jest niezależne od sezonowych trendów. Dzięki temu można cieszyć się kuchnią przez wiele lat. Jak urządzić taką kuchnię i na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy!

Kuchnia w stylu minimalistycznym – dla kogo?

Kuchnia w stylu minimalistycznym to doskonałe rozwiązanie dla osób, które nie lubią sezonowych trendów i stawiają na ponadczasowość i uniwersalizm. W minimalistycznej przestrzeni nie ma miejsca na przypadkowe przedmioty, bibeloty czy inne ozdoby. Każdy przedmiot jest użyteczny i spełnia określoną funkcję, według zasady im mniej, tym lepiej. Dobrze zaprojektowana minimalistyczna kuchnia nie potrzebuje specjalnych dodatków czy upiększaczy, ponieważ zawsze jest w modzie. Co jest największą zaletą minimalizmu? Przede wszystkim porządek. Nie ma wątpliwości, że przestrzeń, w której nie zalegają niepotrzebne rzeczy, zdecydowanie łatwiej posprzątać. Od czego zacząć więc urządzanie minimalistycznej kuchni?

Jakie kolory do minimalistycznej kuchni?

Kuchnie w stylu minimalistycznym charakteryzują się klasycznymi, nierzucającymi się w oczy kolorami. Dominuje biel, czerń, beż oraz odcienie szarości. Trudno wyobrazić sobie minimalistyczną kuchnię w kolorze intensywnego różu czy zieleni. Stonowane kolory dotyczą zarówno mebli kuchennych, jak i ścian oraz podłóg. Wszystko tworzy spójną całość i żaden element nie wyróżnia się zbyt mocno. Na jakie tworzywa warto stawiać? W prostej kuchni doskonale sprawdzą się płytki wieloformatowe. Bardzo chętnie wykorzystywane są zwłaszcza te, które imitują beton. W minimalistycznej kuchni jest niewiele dodatków, jednak te, które się pojawiają, muszą być przemyślane i jakościowe. Dobrym pomysłem mogą być grube bawełniane obrusy czy lniane zasłony.

Meble kuchenne w stylu minimalistycznym  

Meble to właściwie najważniejszy element minimalistycznej kuchni, który jako pierwszy rzuca się w oczy. Poza stonowanym kolorem, warto zwrócić uwagę także na ich budowę. Minimalistyczne szafki zazwyczaj mają proste, geometryczne kształty. To przede wszystkim kwadraty i prostokąty. Warto zrezygnować z jakichkolwiek zdobień czy rzeźbień – minimalistyczna kuchnia obroni się bez tego. Na jakie tworzywa najlepiej postawić? Tutaj nie warto oszczędzać. Minimalizm musi być bowiem jakościowy. Najczęściej wykorzystuje się drewno, kamień czy szkło. Warto zadbać nie tylko o szafki, ale także o ich uchwyty i gałki, które powinny być możliwe jak najprostsze. Innym rozwiązaniem jest całkowite zrezygnowanie z nich

Jaki sprzęt do minimalistycznej kuchni?  

Minimalistyczna kuchnia to także odpowiedni sprzęt AGD. Tutaj wybór jest ogromny. Czasy, gdy na rynku znaleźć można było jeden typ kuchenki lub lodówki, dawno mamy za sobą. Oferta producentów jest tak szeroka, że nie ma większego problemu w dopasowaniu sprzętu do designu mebli. Czego warto unikać? Złym wyborem z pewnością będzie kolorowy sprzęt, np. różowy, czerwony czy miętowy. To samo dotyczy sprzętu inspirowanego stylem vintage. Ten lepiej pozostawić do kuchni w stylu boho lub retro. W minimalistycznej kuchni bardzo dobrze sprawdza się przede wszystkim sprzęt pod zabudowę.

Sprzęt pod zabudowę

Lodówki pod zabudowę można doskonale dopasować do kuchennych mebli. Wybierać można zarówno wśród mniejszego, jak i bardzo dużego, rodzinnego, sprzętu. Warto dobrze przemyśleć zakup lodówki i wziąć pod uwagę liczbę domowników. Ciekawym sprzętem do zabudowy jest chłodziarka z serii 600 marki Electrolux. Jej całkowita pojemność to ponad 300 l. Bardzo przydatną funkcją jest opcja FlexiShelf, która pozwala na indywidualne zagospodarowanie wnętrza chłodziarki. To nic innego jak ruchoma półka, którą można w dowolny sposób przesunąć lub wyciągnąć, co pozwala uzyskać więcej miejsca do przechowywania żywności. W codziennym użytkowaniu pomocna będzie także szuflada z kontrolą wilgotności, która sprawia, że przechowywane w niej warzywa i owoce będą dłużej świeże.

Źródło zdjęcia: pexels.com