W poszukiwaniu domów energooszczędnych z pewnością dotarli Państwo do informacji, że domy modułowe bardzo często i z dużym sukcesem produkowane są jako domy energooszczędne, a nawet pasywne. Rzeczywiście większość firm zajmujących się budową domów na życzenie ma w swojej ofercie domy w tym standardzie, a to dlatego, że w przeciwieństwie do technologii murowanej, w której bardzo trudno jest doprowadzić do idealnego ocieplenia i zaizolowania domu, tu używamy idealnych materiałów – drewna – izolatora i ocieplenia z wełny mineralnej. Spośród wielu wyznaczników składających się na dom o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 40 kWh/(m²·rok) najważniejsze to:
- bardzo dobre ocieplenie – tu domy modułowe świetnie się sprawdzają, gdyż drewniany szkielet wypełniony jest na całej dostępnej grubości ociepleniem z wełny mineralnej. Dodatkowo stosuje się też folię paroizolacyjną – przeciwdziałającą wnikaniu wilgoci i wiatroizolacyjną – chroniącą dom przed wychłodzeniem się w wietrzne dni. Ściany są nie tylko ciepłe, ale też stosunkowo ciche dzięki zastosowaniu ocieplenia z wełny mineralnej, wełny szklanej, pianki poliuretanowej i styropianu, w zależności od potrzeb. Współczynnik przenikania ciepła ścian nie przekracza U = 0,23 W(m²·rok), a dachu U = 0,18 W(m²·rok). Takie ściany gwarantują nam, że zatrzymają zimą ciepło wewnątrz domu, a latem powstrzymają upał przed wtargnięciem do środka.
- brak mostków termicznych – są newralgiczne miejsca w konstrukcji domu, w których mostki mogą się pojawiać. Choć szczelne domy modułowe mają ich znacznie mniej, niż murowane, należy zwrócić szczególną uwagę na izolację miejsc podłączenia mediów do budynku, zastosowanie specjalnej folii w ścianach, odpowiednie zamontowanie okien i drzwi bez nieszczelności, izolację ścian kolankowych i dystansowych, obróbek wokół kominów i innych elementów przeszywających powierzchnię dachu.
- odpowiednie usytuowanie domu na działce z wykorzystaniem światła słonecznego – to bardzo ważny punkt, gdyż odpowiednie ustawienie budynku względem podróżującego po niebie słońca, umożliwi odzyskanie ciepła przez przeszklenia zakrywające większą część południowej elewacji. Z kolei, ze względu na słabsze parametry techniczne szyb, niż ocieplonej ściany, należy unikać okien od północnej strony domu. Pamiętajmy, że zbyt blisko rosnące drzewa mogą zniweczyć cały trud, więc nie mogą zasłaniać domu przed słońcem. Z drugiej strony południowa wystawa może być bardzo uciążliwa, jeśli zawczasu nie zadbamy o przesłony zewnętrzne na okna od południa.
- odpowiednia konstrukcja budynku i dopasowany układ wnętrz – brak okien od północy wymusza takie rozplanowanie pomieszczeń w domu, by te reprezentacyjne i często używane znajdowały się po jaśniejszej stronie domu, zaś od północy umieszcza się łazienki, pomieszczenia techniczne, spiżarnie, kotłownię i garaż. Dom energooszczędny to również dom w prostej formie, bez wykuszy, lukarn i innych wystających elementów, które mogłyby generować mostki termiczne.
- ekologiczne rozwiązania grzewcze – to one najczęściej decydują o tym, czy nasz dom będzie “tylko” energooszczędny, czy pasywny. Obecnie stosuje się rekuperatory, pompy ciepła, turbiny wiatrowe, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne i mechaniczną wentylację pomieszczeń. Inwestycja w te rozwiązania generujące zielone ciepło to nadal dość duży koszt, ale coraz więcej firm specjalizuje się w ekologicznych technologiach i coraz więcej właścicieli domów energooszczędnych chwali się znacznymi zyskami w perspektywie kilku lat, a to dobra zachęta, bo dawno minęły te czasy, kiedy trudno było znaleźć firmę, która podejmie się tego wyzwania, a inwestor cierpliwie tłumaczył fachowcowi, jak to powinno działać.
Który producent domów energooszczędnych i pasywnych jest najlepszy?
Wielu takich jest, co nie oznacza, że należy się wystrzegać tych, którzy jedynie deklarują, że takimi są. Wielu obawia się, że trafi na wykonawcę niekompetentnego, a nawet nieuczciwego, a tymczasem jedną z najważniejszych cech wyróżniających budownictwo z gotowych konstrukcji modułowych jest oszczędzanie inwestorowi trudów związanych z:
- organizowaniem pracy wielu ekip na budowie i koordynowaniem kolejności ich wchodzenia na plac budowy, w tym wysłuchiwaniem o partactwie poprzedników, które bezpośrednio przełoży się na wzrost kosztów robocizny,
- staraniami o dostępność wszystkich potrzebnych materiałów budowlanych, także tych, o których pracownik przypomniał sobie już po odjechaniu z placu budowy samochodu dostawczego z marketu budowlanego,
- stróżowaniem nad jakością pracy i zgodnością powstającego domu z projektem, co nie jest takie oczywiste,
- organizowaniem zaplecza mieszkalnego i socjalnego dla pracowników i w końcu
- kapryśną pogodą.
Tego wszystkiego, co napisano powyżej i co nie raz podnosiło na głowie włosy tych, którzy budowali dom murowany, nie doświadczymy, wybierając dom z modułów i prefabrykatów. Niemniej warto szukać takich, którzy nie mają przed nami nic do ukrycia.
Przejrzysta umowa
Podstawowy dokument, na którym będziemy bazować powinien zawierać wszystkie istotne elementy naszego domu. Jeśli fachowiec od razu i o wszystkim mówi otwarcie, wiemy że traktuje nas poważnie. Od początku powinniśmy wiedzieć ile i za co płacimy, bo tak właśnie powinien działać rynek domów modułowych i tego oczekujemy: widzę dom, znam jego powierzchnię, parametry, szczegóły techniczne i wykończenie, wiem, że zapłacę za niego konkretną kwotę i ani złotówki więcej. Jeśli producent zaprasza nas do domu modelowego, udostępnia nam materiały i opisy techniczne, zgadza się na współpracę zewnętrznego architekta adaptującego i powierza nas jednemu przedstawicielowi firmy, który odpowiada przed nami za postępy prac, no cóż, to oznacza, że to raczej dobry producent.
Materiały najwyższej jakości
Nie powinien mieć nic do ukrycia ktoś, kto buduje dom zgodny ze specyfikacją. Inna sprawa, kiedy klient nie zna się na szczegółach technicznych i nie wie, czego powinien żądać. Wychodzenie z założenia, że fachowiec wie co robi może zaprowadzić nas na manowce. Ale jeśli ktoś chwali się wykorzystaniem zdrowych impregnatów, certyfikowanymi materiałami, nowoczesną obróbką drewna zapobiegającą jego późniejszemu wypaczaniu – to są konkretne wysyłki, które podjął, by nasz dom był długowieczny.
Kompetentni pracownicy
O specjalistów w branży domów modułowych nie jest trudno, bo wykonawca dba o specjalistów na każdym etapie produkcji, którzy pełnią nadzór nad pracownikami. Ci ostatni zaś mają wąski wycinek pracy, który znają lepiej niż my pacierz. Taki podział pracy przekłada się na minimalne ryzyko błędu. Jednak podczas budowy domów energooszczędnych błędów nie może być w ogóle. Dlatego podczas poszukiwań odpowiedniej firmy, lepiej zwrócić się do takiej, która ma za sobą setki zrealizowanych domów pasywnych, a nie takiej, która zapewnia, że taki dom zbuduje, choć ma w tym temacie znikome doświadczenie.