Jak zadbać, by podcinanie fundamentów zapewniło pożądane efekty?
Wilgoć w fundamentach brzmi groźnie. Rzeczywiście zagrożenie jest całkiem spore. Całe szczęście stosunkowo łatwo można się go pozbyć. W tym celu należy wykonać podcinanie. Poniżej wyjaśniamy, jak podejść do tematu, aby wszystko przebiegło szybko i sprawnie, a efekty zabiegu były zadowalające. Przybliżamy również przebieg procesu podcinania.
Podcinanie fundamentów, czyli hydroizolacja
Niewątpliwie należy zacząć od wyjaśnienia, co to właściwie jest podcinanie fundamentów i jaka jest idea tego zabiegu. Otóż nazwa procedury wynika z tego, że do wykonania hydroizolacji tą metoda konieczne jest podcięcie murów. Wszystko po to, aby można było umieścić w szczelinie płytę izolacyjną. Stosuje się różne płyty izolacyjne, a od wyboru odpowiedniej zależy skuteczność osuszania. Sprawdźmy zatem, jakie płyty izolacyjne są dzisiaj stosowane i czym się cechują.
Polietylen lub poliester
Zasadniczo do hydroizolacji można wykorzystać wiele różnych materiałów. Niemniej zdecydowanie najczęściej jest to polietylen lub poliester. Konkretnie mowa tutaj o folii polietylenowej. Oczywiście jest to materiał wodoszczelny. Co więcej, jest on bardzo wytrzymały pod względem zarówno mechanicznym, jak i chemicznym. Co ważne, w płytę polietylenową można swobodnie wbijać kliny. Jest to istotne z perspektywy planowanego osuszania przez podcinanie fundamentów. Kliny to elementy, których nie może zabraknąć, ponieważ zapobiegają one osiadaniu konstrukcji.
Alternatywą dla płyty polietylenowej jest ta wykonana z poliestru. W tym przypadku stosuje się dodatkowe zbrojenie włóknem szklanym. Podobnie jak model z polietylenu, płyta poliestrowa wykazuje się wodoszczelnością. Swobodnie można też wbijać kliny, nie obawiając się przy tym zniszczenia płyty. Tym, co wyróżnia płyty poliestrowe jest ich łatwa aplikacja w szczelinie.
Osuszanie przez podcinane fundamentów krok po kroku
Obecnie nie istnieje skuteczniejszy i bardziej trwały sposób osuszania budynków niż podcinanie fundamentów. Rzecz w tym, iż w ten sposób problem zostaje rozwiązany dosłownie na zawsze. Jak wygląda ta skuteczna procedura?
Aby rozpocząć podcinanie, trzeba sprawdzić dane fundamenty pod kątem obecności kabli i ewentualnych innych przeszkód. Następnie wybiera się odpowiednie miejsce i wykonuje się cięcie. W kolejnym kroku korzysta się z jednej z wymienionych płyt izolacyjnych. Kolejny krok to wbicie klinów. Później specjaliści przechodzą do prac wykończeniowych, które polegają głównie na zatkaniu szczelin oraz położeniu tynku.
Korzystaj z usług fachowców
Dobrze przeprowadzone podcinanie fundamentów to gwarancja braku wilgoci już na zawsze. Warto zatem zadbać, aby przeprowadzeniem zabiegu zajęli się fachowcy. Jednak to nie wszystko – ważne są również materiały, z których korzystają. Należy się upewnić, że dane płyty izolacyjne są skuteczne w zatrzymywaniu wody oraz cechuje je trwałość. Nie bez znaczenia jest też jakość klinów, czyli elementów zapobiegających osiadaniu budynku. Jeśli zadba się o wymienione powyżej kwestie, można być spokojnym, jeśli chodzi o efekty osuszania z zastosowaniem podcinania.